Wyższa pensja i podstawa chorobówki
Pracownik, który 31 grudnia będzie pobierał wynagrodzenie chorobowe, od 1 stycznia nadal będzie miał do niego prawo. Limit dni tej wypłaty trzeba jednak liczyć od początku, a podstawę zweryfikować z nową stawką minimalnej płacy.
Z każdym nowym rokiem kalendarzowym pracodawcy muszą na nowo ustalać, kto ma wypłacać zasiłki osobom zgłaszanym przez nich do ubezpieczenia, i do jakiego świadczenia mają prawo pracownicy, których choroba przypadła na przełomie lat.
33 lub 14 dni w roku
Pracownik niezdolny do pracy z powodu choroby ma prawo do jednego z dwóch świadczeń:
- wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy spowodowanej chorobą – tzw. wynagrodzenie chorobowe, które finansuje pracodawca (art. 92 kodeksu pracy),
- zasiłku finansowanego z ubezpieczenia chorobowego, które wypłaca płatnik składek lub ZUS.
Pracownikom, którzy nie ukończyli 50. roku życia, wynagrodzenie chorobowe przysługuje za pierwsze 33 dni choroby w roku kalendarzowym. Starsze osoby mają do niego prawo za 14 dni absencji w roku. Zasiłek choroby przysługuje więc pracownikom odpowiednio od 15. lub 34. dnia choroby w danym roku kalendarzowym, w zależności od wieku danej osoby.
Ponieważ limit dni wypłaty wynagrodzenia chorobowego określony jest w skali rocznej, rodzi się pytanie o sytuację osoby, która pobiera to świadczenie na przełomie lat? Rodzaj świadczenia należnego jej od 1 stycznia zależy od tego, do jakiej należności ma prawo za 31 grudnia.
Koniec grudnia z wynagrodzeniem...
Gdy pracownik 31 grudnia jest uprawniony do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta